Biuro rachunkowe

Z czym wiąże się zawód księgowej?

Księgowość sporej liczbie osób łączy się ze żmudnym zapisywaniem dużych ksiąg, z osobą w binoklach pochyloną nad kalkulatorem oraz skomplikowanymi wyliczeniami oraz niezbyt dobrym wynagrodzeniem Naturalnie taki charakterystyczny obrazek pasuje raczej do ujęcia z filmu, niż do sytuacji prawdziwej. Na dobrą sprawę księgowa ma dostęp do profesjonalnych programów komputerowych, odręcznie w ogóle nie przygotowuje dodatkowych druków oraz stąd nie zarabia malutko (zwłaszcza jako główna księgowa w dużym przedsiębiorstwie).

Prowadzenie rachunków jest najważniejszym wydziałem w każdej placówce, chociażby wówczas, kiedy jest prowadzona zdalnie oraz tym samym żadna księgowa nie wykonuje swoich obowiązków stacjonarnie w wydzielonym pokoju. Do jej kluczowych powinności kwalifikuje się: sporządzanie ksiąg rachunkowych, odbieranie faktur, zachowywanie faktur, weryfikowanie statystyk, wstawianie informacji do systemu księgowego, sumowanie zobowiązań dla różnorodnych instytucji, m in. urzędu skarbowego.

Każda księgowa ma okazję wraz z nabywaniem umiejętności ubiegać się o wyższe stanowisko w przedsiębiorstwie. Bez cienia wątpliwości najciekawszą posadą jest praca głównej księgowej, która nadzoruje transfer środków pieniężnych w firmie. Dodatkowo zajmuje się kwestiami urzędowymi, kieruje asystentami oraz dba o rozwój swego wydziału.

Osoba znająca się na księgowości ma możliwość także założyć własną działalność gospodarczą, zatem prowadzić osobiste biuro rachunkowe oraz we własnej osobie obsługiwać Interesantów. Tutaj jednak nieunikniona jest zgoda Ministra Finansów – trzeba poświadczyć praktyczne umiejętności w zawodzie oraz zdać egzamin (od razu po ukończeniu określonych studiów). Ażeby zdobyć pracę zarobkową jako księgowa, nie trzeba robić żadnej licencji.

Co zrobić, by zostać księgową?

Przygotowywanie księgowości wcale nie jest takie bezproblemowe. Trzeba obowiązkowo znać konkretne przepisy, razem z takimi, które są od kilku dni aktualne. Księgowa musi koniecznie mieć więc dużą wiedzę, gdyż jest odpowiedzialna za pieniądze firmy. W przytoczonym przypadku niezbędne jest ukończenie studiów wyższych na specjalizacji księgowość, finanse czy rachunkowość (profile na wybranych uniwersytetach mogą się odrobinę od siebie odróżniać). Wcale nie chodzi w tym miejscu o pokazanie stopnia magistra, ale o należytą wiedzę. Zaś takiej w sumie nie możemy otrzymać na pozostałych kierunkach. W dalszej kolejności księgowa musi nabyć certyfikat księgowego, w przypadku kiedy ma zamiar, przykładowo założyć własne biuro rachunkowe. O certyfikat mogą starać się osoby posiadające długie praktyki w zawodzie (nie mniej niż 2 lata w przypadku średniego wykształcenia i trzy lata po zakończeniu studiów magisterskich czy podyplomowych).

Księgowa oprócz zdolności wyuczonych, musi posiadać jednocześnie kompetencje „wrodzone”, przykładowo skrupulatność i sumienność w spełnianiu wszelakich zobowiązań. Jeden mankament w rozliczeniach niekiedy może mieć katastrofalne skutki dla całej firmy.

Usługi księgowe i rachunkowe oferowane przez biura

Z pomocy doświadczonego biura rachunkowego korzystają nie tylko wielkie firmy (w których stykamy się z dużym obiegiem pieniędzy), lecz również mniejsze oraz pojedynczy Klienci. Księgowa powinna zaproponować każdemu Klientowi usługi z zakresu sporządzania księgi przychodów i odpływów (KPIR), sporządzania pełnej oraz częściowej księgowości, usług kadrowych i rozliczania płac, przygotowywania pitów, a także projektowania sprawozdań, np. dla GUS. Trzeba mieć na uwadze, że obowiązkiem osoby zatrudnionej w rachunkowości jest uzupełnianie wiedzy oraz szlifowanie umiejętności. Inaczej mówiąc, posiadanie dyplomu uczelni wyższej jest wyłącznie podstawowym wymogiem do wykonywania niniejszego zajęcia, zaś długie praktyki tym, czym mamy szansę pozyskać wielu Odbiorców.

W ostatnim czasie niezwykle rozpowszechniona stała się „księgowość online” bądź oferta „mobilnego biura księgowego”. Dzięki temu Konsumenci wcale nie muszą wyruszać z mieszkania bądź placówki, by ich kwestie zostały pozytywnie załatwione. Księgowa na własną rękę pojawia się w ustalonym miejscu i odbiera wszelakie rachunki na potrzeby zestawień. Czasami może także pozostać w firmie, której pomaga oraz tam bezzwłocznie zająć się daną sprawą.

Własna działalność gospodarcza dla księgowej

Niezależna firma jest idealnym rozwiązaniem głównie dla księgowych, które od kilku lat spełniają się w tym fachu i w sumie nie pragną obecnie zatrudniać się u kogoś. Założenie biura księgowego jest powiązane jednak z paroma wymogami, np. dużymi nakładami budżetowymi. Koszt otwarcia swego biura księgowego zależy przeważnie od rejonu, w którym miałoby ono funkcjonować. W śródmieściu wypożyczenie lokum na biuro będzie o wiele droższe niż na pograniczach. Warto wiedzieć, iż dużą liczbę dokumentów można spokojnie załatwić przez Internet. Zatem mobilne przedsiębiorstwo rachunkowe jest faktycznie znakomitym rozwiązaniem, w szczególności, kiedy właśnie zapoczątkowujemy przygodę z samodzielną pracą. Na potrzeby założenia przedsiębiorstwa rachunkowego nieodzowne są: zarejestrowanie naszej firmy, ukończenie studiów, certyfikat księgowego i obligatoryjne ubezpieczenie OC na sumę minimum 10 tysięcy euro.

Nie możemy rzucać Odbiorcom przypadkowym odpłatności, np. takich, które znajdziemy w taryfikatorach konkurencyjnych przedsiębiorstw. Taryfikator jest zdeterminowany wieloma rzeczami: poważaniem firmy, lokalizacją przedsiębiorstwa oraz poziomem obsługi. Prowadzenie pełnej rachunkowości może wynosić zarówno 350 zł, jak również 2.000 zł. Każdorazowo przeprowadza się podział na liczbę rachunków.

Jeśli planujesz wiedzieć dużo więcej, kliknij w odsyłacz tutaj – Księgowość

Leave a Reply