Biuro rachunkowe

Z czym wiąże się zawód księgowej?

Księgowość przynajmniej niektórym osobom łączy się z czasochłonnym wypisywaniem dużych ksiąg, z osobą w binoklach pochyloną nad małym liczydełkiem oraz trudnymi rozliczeniami i niezbyt wygórowanym wynagrodzeniem Niewątpliwie taki obraz pasuje właściwie do ujęcia z filmu, niżeli do sytuacji realnej. W praktyce księgowa ma dostęp do profesjonalnych programów informatycznych, ręcznie w sumie nie tworzy jakichkolwiek formularzy i stąd nie zarabia malutko (szczególnie jako główna księgowa w renomowanej firmie).

Rachunkowość jest najważniejszym wydziałem w każdej firmie, choćby w takiej sytuacji, kiedy jest wykonywana na odległość oraz tym samym żadna księgowa nie pracuje stacjonarnie w wyodrębnionym pokoju. Do jej głównych powinności należy: wykonywanie wszelkich rozliczeń firmy, odbieranie faktur, magazynowanie faktur, weryfikowanie statystyk, wpisywanie informacji do systemu księgowego, zliczanie zobowiązań głównie dla różnych instytucji, m in. GUS.

Osoba znająca się na księgowości ma możliwość jednocześnie z pozyskiwaniem wiedzy i doświadczenia ubiegać się o awans w przedsiębiorstwie. Niewątpliwie najatrakcyjniejszą posadą jest praca głównej księgowej, która nadzoruje przepływ zasobów finansowych w firmie. Poza tym zajmuje się rzeczami oficjalnymi, kieruje asystentami i ma pod opieką postęp swego oddziału.

Osoba zajmująca się księgowością ma możliwość ponadto założyć swoją działalność gospodarczą, a więc prowadzić indywidualne biuro rachunkowe oraz samodzielnie obsługiwać Kontrahentów. Tutaj jednakże przydatna jest zgoda Ministra Finansów – należy udowodnić praktyczne umiejętności w zawodzie oraz zdać egzamin (od razu po zrealizowaniu określonych studiów). By zdobyć pracę jako księgowa, w ogóle nie trzeba robić dodatkowej licencji.

Jak zostać księgową?

Przygotowywanie księgowości bynajmniej nie jest takie łatwe. Trzeba bezwzględnie rozumieć specjalistyczne paragrafy, razem z takimi, które na dniach się zmieniły. Księgowa musi obowiązkowo mieć w takiej sytuacji dużą wiedzę, bowiem to ona odpowiada za środki pieniężne przedsiębiorstwa. W przytoczonym przypadku nieuniknione jest zakończenie studiów wyższych na profilu księgowość, finanse czy rachunkowość (kierunki na wybranych uniwersytetach potrafią się nieco od siebie odróżniać). W ogóle nie chodzi w tym miejscu o przedstawienie tytułu magistra, tylko o stosowną wiedzę. A tej w sumie nie da się nabyć na innych specjalizacjach. Później księgowa musi uzyskać certyfikat księgowego, jeżeli ma zamiar, np. kierować swoim biurem rachunkowym. O certyfikat mają możliwość wnioskować osoby mające dużą wiedzę w zawodzie (co najmniej 2 lata w przypadku ukończenia technikum i trzy lata po zrealizowaniu studiów magisterskich bądź podyplomowych).

Księgowa prócz zdolności zaczerpniętych z codziennej praktyki, musi mieć także zdolności „wrodzone”, m. in. staranność i obowiązkowość w spełnianiu wszelkich obowiązków. Pojedynczy mankament w rachunkach może mieć dramatyczne skutki dla wszystkich pracowników.

Jakie usługi świadczą biura rachunkowe?

Z pomocy kompetentnego biura rachunkowego korzystają nie tylko ogromne przedsiębiorstwa (w których mamy kontakt ze sporym ruchem środków finansowych), ale również mniejsze i osoby fizyczne. Księgowa potrafi zaoferować każdemu Kontrahentowi doradztwo z zakresu prowadzenia księgi przychodów oraz wydatków (KPIR), wykonywania pełnej i częściowej księgowości, kadr i płac, przygotowywania rozliczeń z US, jak również opracowywania podsumowań, np. dla urzędu skarbowego. Warto mieć na uwadze, że zadaniem osoby funkcjonującej w rachunkowości jest poszerzanie wiedzy oraz doskonalenie predyspozycji. Mówiąc inaczej, stopnia magistra jest wyłącznie podstawowym wymogiem do wykonywania owego fachu, natomiast doświadczenie tym, czym mamy możliwość pozyskać sporą liczbę Klientów.

Ostatnio niezmiernie modna stała się „księgowość online” albo usługi „mobilnego przedsiębiorstwa księgowego”. Dzięki temu Kontrahenci w ogóle nie muszą wychodzić z budynku bądź firmy, by ich potrzeby zostały dobrze załatwione. Księgowa samodzielnie pojawia się we wcześniej ustalonym miejscu i bierze wszelakie rachunki na potrzeby zestawień. Niekiedy może również posiedzieć w firmie, dla której świadczy swoje usługi i tam w oka mgnieniu wszystkim się zająć.

Własna działalność gospodarcza dla księgowej

Niezależna firma jest interesującym rozwiązaniem głównie dla księgowych, które od kilku lat pracują w tej specjalizacji i w zasadzie nie planują już podejmować pracy u kogoś. Utworzenie przedsiębiorstwa księgowego jest połączone jednak z wieloma warunkami, np. wysokimi kosztami środków finansowych. Koszt utworzenia własnego przedsiębiorstwa rachunkowego jest uzależniony najbardziej od rejonu, w którym miałoby ono się mieścić. W śródmieściu wynajęcie lokum na biuro będzie o wiele kosztowniejsze niż na przedmieściach. Trzeba wiedzieć, że sporą liczbę papierów można spokojnie załatwić online. Więc mobilne przedsiębiorstwo księgowe jest rzeczywiście doskonałym rozwiązaniem, szczególnie, gdy świeżo zaczynamy przygodę z własną działalnością. Na potrzeby założenia przedsiębiorstwa rachunkowego potrzebne są: zarejestrowanie niezależnej firmy, uzyskanie dyplomu wyższej uczelni, certyfikat księgowego i standardowe ubezpieczenie OC w wysokości przynajmniej 10 tysięcy euro.

Mówiąc w skrócie nie można narzucać Odbiorcom przypadkowym opłat, przykładowo takich, które znajdzie się w cennikach konkurencyjnych przedsiębiorstw. Cennik jest uwarunkowany wieloma rzeczami: rangą przedsiębiorstwa, położeniem biura oraz charakterem usług. Przygotowywanie pełnej rachunkowości niekiedy może wynosić zarówno 350 zł, jak również 2.000 zł. Każdorazowo przeprowadzaBiuro rachunkowe ToruńBiuro rachunkowe Toruń

Leave a Reply