Biuro rachunkowe

Jakie są obowiązki księgowej?

Księgowość wielu osobom kojarzy się z wytężonym zapisywaniem grubych ksiąg, z osobą w okularach nachyloną nad dziwnym liczydłem oraz trudnymi wyliczeniami oraz niezbyt dobrym wynagrodzeniem Bez wątpienia ów obraz pasuje właściwie do ujęcia z filmu, niż do sytuacji autentycznej. Na dobrą sprawę księgowa ma dostęp do specjalistycznych programów informatycznych, ręcznie w ogóle nie tworzy jakichkolwiek rachunków i stąd nie zarabia malutko (najczęściej jako główna księgowa w dużej firmie).

Prowadzenie rachunków jest najważniejszym wydziałem w każdym przedsiębiorstwie, nawet w takiej sytuacji, gdy jest realizowana zdalnie oraz w następstwie tego jakakolwiek księgowa nie wykonuje swoich obowiązków stacjonarnie w wyodrębnionym pokoju. Do jej fundamentalnych zobowiązań można zaliczyć: opracowywanie ksiąg rachunkowych, gromadzenie faktur, magazynowanie faktur, analizowanie statystyk, wpisywanie informacji do systemu księgowego, zliczanie zobowiązań dla przeróżnych instytucji, np. GUS.

Osoba znająca się na księgowości ma okazję razem z nabywaniem umiejętności zabiegać o awans w firmie. Bez cienia wątpliwości najlepszą posadą jest posada głównej księgowej, która troszczy się o przepływ zasobów finansowych w przedsiębiorstwie. Dodatkowo zajmuje się rzeczami administracyjnymi, steruje podwykonawcami oraz ma pod opieką postęp swego resortu.

Każda księgowa ma możliwość też utworzyć własną działalność gospodarczą, zatem utrzymywać osobiste biuro rachunkowe i na własną rękę obsługiwać Odbiorców. Tu jednakże nieunikniona jest zgoda Ministra Finansów – trzeba udowodnić doświadczenie w zawodzie oraz uzyskać pozytywną ocenę z egzaminu (od razu po ukończeniu konkretnych studiów). Ażeby dostać zatrudnienie jako księgowa, absolutnie nie trzeba “wyrabiać” jakiejkolwiek licencji.

Księgowa – jakie wymagania trzeba spełnić?

Opracowywanie księgowości wcale nie jest takie bezproblemowe. Trzeba bezwzględnie rozumieć określone regulaminy, równocześnie z takimi, jakie są od kilku dni aktualne. Księgowa musi obligatoryjnie mieć w takiej sytuacji rozległą wiedzę, bowiem to na jej barkach leży odpowiedzialność za finanse firmy. W przedstawionym przypadku nieodzowne jest ukończenie studiów wyższych na specjalności księgowość, finanse lub rachunkowość (specjalności na niektórych uniwersytetach mogą się trochę od siebie odróżniać). Krótko mówiąc nie chodzi w tym miejscu o zaprezentowanie stopnia magistra, ale o odpowiednią wiedzę. Natomiast takiej wcale nie można otrzymać na pozostałych specjalizacjach. W dalszej kolejności księgowa jest zobowiązana zdobyć certyfikat księgowego, w przypadku kiedy zamierza, np. prowadzić własną firmę. O certyfikat mają możliwość starać się osoby posiadające wiedzę i umiejętności w zawodzie (przynajmniej 2 lata w przypadku posiadania matury i trzy lata po zrealizowaniu studiów magisterskich albo podyplomowych).

Księgowa prócz kompetencji zaczerpniętych z codziennej praktyki, jest zobowiązana posiadać również umiejętności „wrodzone”, przykładowo skrupulatność oraz wytrwałość w wypełnianiu wszelakich obowiązków. Mały defekt w rachunkach czasem może mieć katastrofalne skutki dla wszystkich osób w firmie.

Czym konkretnie zajmują się biura rachunkowe?

Z obsługi specjalistycznego biura rachunkowego korzystają nie tylko konkretne przedsiębiorstwa (w jakich mamy kontakt z olbrzymim ruchem środków finansowych), lecz też mniejsze i pojedynczy Klienci. Księgowa powinna zaoferować każdemu Kontrahentowi doradztwo z zakresu prowadzenia księgi zysków oraz odpływów (KPIR), prowadzenia pełnej i częściowej księgowości, kadr i płac, sporządzania rozliczeń z US, jak i wykonywania sprawozdań, przykładowo dla ZUS. Trzeba pamiętać, że zadaniem osoby działającej w księgowości jest zgłębianie wiedzy i szlifowanie predyspozycji. Inaczej mówiąc, stopnia magistra jest w takim razie bazą do wykonywania niniejszego zajęcia, natomiast praktyczne umiejętności tym, czym można zjednać wielu Klientów.

Ostatnio niezmiernie modna stała się „księgowość online” bądź oferta „mobilnego przedsiębiorstwa księgowego”. W takiej sytuacji Interesanci absolutnie nie muszą opuszczać budynku albo placówki, aby ich potrzeby zostały pomyślnie załatwione. Księgowa osobiście pojawia się w umówionym miejscu i pobiera wszystkie dokumenty na potrzeby obliczeń. Czasami może też posiedzieć w firmie, dla której pracuje oraz tam na miejscu dokonać rozliczeń.

Własna działalność gospodarcza dla księgowej

Własna firma jest idealnym wyjściem przede wszystkim dla księgowych, jakie od kilku lat realizują się w tym fachu i w sumie nie pragną aktualnie zatrudniać się u kogoś. Otwarcie biura księgowego jest połączone jednakże z paroma wymogami, m.in. wysokimi nakładami finansowymi. Koszt otwarcia odrębnego przedsiębiorstwa księgowego jest uzależniony najbardziej od miejsca, w jakim miałoby się ono znajdować. W centrum metropolii wypożyczenie lokum będzie o wiele kosztowniejsze niżeli na obrzeżach. Dobrze jest wiedzieć, iż sporą liczbę rachunków można bezproblemowo załatwić drogą elektroniczną. Zatem mobilne biuro księgowe jest naprawdę dobrym rozwiązaniem, szczególnie, jeśli właśnie zaczynamy przygodę z samodzielną pracą. Do założenia biura księgowego wskazane są: zarejestrowanie niezależnej placówki, posiadanie tytułu magistra, certyfikat księgowego oraz obowiązkowe ubezpieczenie OC w wysokości przynajmniej 10 tysięcy euro.

Mówiąc w skrócie nie możemy sugerować Kontrahentom przypadkowym cen, np. takich, które zaobserwujemy w taryfikatorach innych przedsiębiorstw. Taryfikator jest uwarunkowany wieloma rzeczami: rangą przedsiębiorstwa, lokalizacją biura i charakterem obsługi. Sporządzanie pełnej rachunkowości może wynosić zarówno 350 zł, a także 2.000 zł. Naturalnie przeprowadza się podziałBiuro rachunkowe ToruńBiuro rachunkowe Toruń

Leave a Reply