Księgowość

Czy warto zostać księgową?

Księgowość wielu osobom łączy się z czasochłonnym zapisywaniem grubych ksiąg, z osobą w okularach pochyloną nad małym liczydełkiem oraz niejasnymi wyliczeniami i niezbyt dobrym wynagrodzeniem Naturalnie powyższy charakterystyczny obrazek pasuje właściwie do ujęcia z filmu, niż do sytuacji autentycznej. W praktyce księgowa posiada dostęp do specjalistycznych programów komputerowych, ręcznie wcale nie przygotowuje jakichkolwiek druków i nie zarabia malutko (w szczególności jako główna księgowa w sporej instytucji).

Księgowość jest najistotniejszym oddziałem w każdym przedsiębiorstwie, choćby wtedy, kiedy jest dokonywana zdalnie oraz tym samym jakakolwiek księgowa nie wykonuje swoich obowiązków stacjonarnie w wydzielonym pokoju. Do jej kluczowych powinności kwalifikuje się: prowadzenie ksiąg rachunkowych, gromadzenie faktur, zachowywanie faktur, sprawdzanie badań statystycznych, wpisywanie danych do systemu rachunkowego, sumowanie zobowiązań dla wielorakich instytucji, przykładowo ZUS.

Osoba znająca się na księgowości ma możliwość jednocześnie ze zdobywaniem zdolności zabiegać o lepszą posadę w przedsiębiorstwie. Bez wątpienia najciekawszą funkcją jest funkcja głównej księgowej, która kontroluje przepływ środków finansowych w firmie. Poza tym zajmuje się rzeczami urzędowymi, kieruje asystentami oraz dba o rozrost swego oddziału.

Osoba zajmująca się księgowością ma okazję jeszcze założyć własną działalność gospodarczą, a mianowicie utrzymywać swoje biuro rachunkowe i na własną rękę obsługiwać Interesantów. W tym przypadku aczkolwiek nieodzowna jest akceptacja Ministra Finansów – należy poświadczyć wyspecjalizowanie w zawodzie i pozytywnie zdać test (w krótkim czasie po zakończeniu określonych studiów). Żeby otrzymać pracę zarobkową jako księgowa, absolutnie nie trzeba “wyrabiać” jakiejkolwiek licencji.

Warunki, które trzeba spełnić, by zostać księgową

Przygotowywanie księgowości bynajmniej nie jest takie łatwe. Należy obowiązkowo rozumieć specjalistyczne imperatywy, wraz z tymi, które są od kilku dni aktualne. Księgowa powinna mieć w takiej sytuacji szeroką wiedzę, bowiem to na jej barkach leży odpowiedzialność za środki pieniężne przedsiębiorstwa. W przytoczonym przypadku nieuniknione jest zakończenie studiów wyższych na specjalizacji księgowość, finanse albo rachunkowość (specjalizacje na poszczególnych uczelniach potrafią się odrobinę od siebie różnić). Ogólnie rzecz ujmując nie chodzi tutaj o zaprezentowanie tytułu magistra, lecz o konkretną wiedzę. A tej nie możemy uzyskać na pozostałych specjalizacjach. Później księgowa musi uzyskać certyfikat księgowego, jeżeli pragnie, przykładowo założyć własne biuro rachunkowe. O certyfikat mają szansę wnioskować osoby mające doświadczenie w zawodzie (przynajmniej 2 lata w przypadku ukończenia technikum oraz trzy lata po skończeniu studiów magisterskich bądź podyplomowych).

Księgowa prócz zdolności zaczerpniętych z codziennej praktyki, powinna posiadać jeszcze umiejętności „wrodzone”, np. precyzję oraz solidność w wypełnianiu wszelakich zobowiązań. Jeden błąd w obliczeniach czasem może mieć dramatyczne skutki dla całego przedsiębiorstwa.

Czym konkretnie zajmują się biura rachunkowe?

Z pomocy fachowego biura rachunkowego korzystają nie tylko ogromne firmy (w których stykamy się z ogromnym przepływem pieniędzy), ale również mniejsze oraz osoby fizyczne. Księgowa może zaproponować każdemu Kontrahentowi załatwianie spraw z zakresu sporządzania księgi zysków i rozchodów (KPIR), wykonywania pełnej i częściowej rachunkowości, usług kadrowych i rozliczania płac, przygotowywania deklaracji podatkowych, jak również opracowywania podsumowań, m. in. dla ZUS. Trzeba pamiętać, iż obowiązkiem osoby działającej w księgowości jest uzupełnianie wiedzy oraz doskonalenie predyspozycji. Innymi słowy, wykształcenie jest wyłącznie podstawowym wymogiem do wykonywania niniejszego zajęcia, zaś doświadczenie tym, czym mamy szansę zjednać ogromną liczbę Klientów.

W ostatnim czasie niesłychanie rozpowszechniona stała się „księgowość online” albo usługi „mobilnego biura księgowego”. Dzięki temu Odbiorcy w ogóle nie muszą opuszczać mieszkania albo placówki, by ich kwestie zostały pozytywnie załatwione. Księgowa z własnej inicjatywy pojawia się we wcześniej ustalonym miejscu oraz odbiera wszystkie formularze na potrzeby zestawień. Czasami może także zostać w firmie, którą obsługuje i tam na miejscu wszystkim się zająć.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby otworzyć własne biuro rachunkowe?

Niezależna firma jest wspaniałym rozwiązaniem przede wszystkim dla księgowych, które od kilku lat funkcjonują w branży i w zasadzie nie pragną obecnie zatrudniać się u kogoś. Założenie przedsiębiorstwa księgowego wiąże się jednak z wieloma postulatami, przykładowo znacznymi wkładami budżetowymi. Koszt otwarcia niezależnego biura księgowego zależy zwłaszcza od rejonu, w którym miałoby być ono położone. W centrum miasta wypożyczenie lokum będzie sporo kosztowniejsze niżeli na obrzeżach. Dobrze jest wiedzieć, iż sporą liczbę dokumentów można bezproblemowo załatwić drogą elektroniczną. Więc mobilne biuro księgowe jest rzeczywiście interesującym wyjściem, zwłaszcza, jeśli dopiero zaczynamy przygodę z samodzielną pracą. Na potrzeby założenia firmy księgowej wskazane są: zarejestrowanie naszej placówki, ukończenie dobrej uczelni, certyfikat księgowego oraz podstawowe ubezpieczenie OC na sumę przynajmniej 10 tysięcy euro.

Nie wolno narzucać Klientom przypadkowym stawek, m. in. takich, które znajdzie się w taryfikatorach różnych przedsiębiorstw. Cennik jest uwarunkowany kilkoma rzeczami: rangą firmy, lokalizacją przedsiębiorstwa oraz profilem obsługi. Wykonywanie pełnej księgowości niekiedy może wynosić zarówno 350 zł, a także 2.000 zł. Przeważnie przeprowadza się podział na liczbę dokumentów.

Jeżeli zamierzasz wiedzieć więcej, wejdź w link tutaj – Biuro rachunkowe Toruń

Leave a Reply